ÖVRIGT / Diverse / Vinkanna 6183421
nr 618 3421
Vinkanna
Silver/kristall, Cg Hallberg, sent 1800-tal, höjd: 34
Kondition: nagg
Utrop:
2.000 kr
Såld:
2.800 kr
måndag 11 januari 2010
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver
Halvkristall